Piše: Aleksej Dolinšek
Načrtovani let iz Trsta sem, zaradi obveznosti z [URL=www.eivie.com]EIVIE[/URL] v Nemčiji, prestavil in nekaj dni kasneje letel iz Berlina v Edinburgh. Težav s transportom kolesa ni bilo, kljub temu, da je šlo za nizko cenovnega letalskega prevoznika.
Za drugič bom vedel, da moram zapakirano kolo še dodatno oviti v plastično folijo, saj se lahko zgodi da med natovarjanjem na letalo dalj časa stoji na dežju.
Na mednarodnem letališču v Edinburgu me je pričakal prijatelj Vasja, ter mi pomagal sestaviti kolo, nato pa sva se vsak po svoje odpravila v središče mesta. Mojega kolesa nikakor niso želeli vzeti na avtobus, ne razstavljenega v škatli, niti sestavljenega, zato sem tja kolesaril. Dobrih 10km po levi strani ceste je bilo kar razburljivih, k sreči pa sem našel kolesarsko pot ob rečnem kanalu (United Canal), ki me je pripeljala v sam center mesta.
Edinburgh po šivih poka od turistov. Še posebej v avgustu, ko tam cel mesec poteka zelo znan ulični festival. S svojim čudnim kolesom bi lahko celo imel nastop, toliko radovednežev se je zbiralo okrog njega.
Nato sva se z vlakom odpravila v mestece Dunkeld, kjer Vasja opravlja poletno delo. Že na vlaku sem opazil zanimivo opremo mladih popotnikov-gumijasti škornji so zelo uporabni, saj je pokrajina izven urejenih poti precej močvirnata.
Še ena anekdota z železniške postaje. Nalagam kolo v vagon in me prestreže sprevodnik: „What is this?! You can not take this on the train!“. „But I have bicycle reservation for the trip…“, ugovarjam. „Yeah, but this is NOT A BIKE!“, izvedensko zaključi sprevodnik. Ko mu razložim, da ima ta „reč“ 2 kolesi in se premika s pritiskanjem na pedala, brez besed odide.
Naslednji dan sem preživel v okolici Birnama, kjer stoji slavni “Birnam Oak”, mogočno drevo, ki je navdihnilo Sheakspeara pri pisanju znamenitega MacBeth-a.
Vasja je nepričakovano dobil dopust in se odločil, da me prve dni spremlja na dogodivščini. Kljub temu, da ni imel nobene kolesarske opreme, si je sposodil gorsko kolo, kupil torbe in nekaj osnovnih potrebščin za na pot. Seveda brez improvizacij ni šlo in še večer pred odhodom sva krivila aluminij in vrtala luknje
Prav dosti prtljage si človek pri kolesarskih potovanjih ne more privoščiti. Sam se poskušam držati vodila, da vzamem toliko, kolikor lahko še udobno nesem. Potem tudi s kolesarjenjem ni težav. Če uporabljaš kvalitetna hitro sušeča oblačila, ne potrebuješ prav veliko. Par hlač, nekaj majic in spodnjega perila ter vodo odbojni sloj za muhasto otoško vreme. Seveda ne gre brez spalne vreče in podloge zanjo, šotora, pribora za kuhanje ter ostalih taborniških malenkosti. Če opremo skrbno izbereš, lahko vse skupaj nanese le okrog 10kg, kar je ravno dovoljena teža osebne prtljage na letalu. Jasno, potemtakem prevelikega udobja ni pričakovati, kar obeta še večjo avanturo
vpisano pod Leže po Škotski, potepanja